A gondolatok nagyon fontos szerepet töltenek be a gyerekek és felnőttek életében egyaránt. Befolyásolják a közérzetünket. Ha haraggal, félelemmel, gyűlölettel teli gondolataink vannak, azok hátrányosan befolyásolják a teljesítőképességünket és egészségi állapotunkat. A Coué módszer segítségével a negatív gondolatainkat át tudjuk formálni pozitívvá és eltüntethetjük testi tüneteinket is.

A gondolatok érzéseket váltanak ki, melyek testi hatásokat okoznak. Azok az emberek, akik állandóan a sikertelenségre, a betegségre, a kudarcra gondolnak, elő is teremtik a szituációkat és nem lesznek boldogok. Nem várhatjuk tehát, hogy a rossz gondolatokból jó helyzetek szülessenek. Az agynak jó programokat kell adnunk, melyeket utasításnak vesz.

A TUDATALATTI SZEREPE

A tudatalattiban raktározódik az összes pozitív és negatív élmény, melyet az ember élete során megtapasztal. Hasonló helyzetben, a már megélt élményekre adott érzelmi reakciók kerülnek felszínre a tudatalattiból. Például, ha az iskolában a gyerek összeveszett egy tanárral, ami miatt fájt a gyomra és ideges volt, akkor ezek a testi reakciók már attól is előjönnek, ha csak a tanár belép az osztályterembe. Ha tudatunkat negatív gondolatokkal töltjük meg, idővel átformáljuk tudatalattinkat is.

A Coué módszer lényege, hogy amilyenné formáljuk gondolatainkat, olyanná formálódik idegrendszerünk és a tudatalattink. Vagyis a pozitív megerősítéseknek pozitív hatásai lesznek testünkre, lelkünkre. A 2000-es évek óta, a pozitív pszichológia elméletei hatalmas teret hódítanak. Számos technika, megerősítő mondat született felnőtteknek, gyerekeknek, melyek segítik a tudat átformálást.

Gondoljunk csak bele, ha gyerekeink már kis kortól fogva megtanulják a hatékony gondolati átalakításokat, hosszú távon, számos negatív gondolatot, élményt elkerülve, egy optimista, pozitív szemlélettel oldhatják meg, felmerülő feladataikat, amit a “jó programok” hozadékának köszönhetnek majd. Apró dolognak tűnnek a gondolatok, de ezek határozzák meg az egész életünket. Így hát kiemelt fontossággal kell kezelnünk a gondolatokban rejlő lehetőségeinket.

TUDATOS AUTOSZUGGESZTIÓ

Az autoszuggesztió az irányított képzelőerő hatása az ember testi és lelki állapotra. A szorongás, a lelki és testi betegségek nem egyebek, mint a tudatalattiba vésődött világképünk megnyilvánulásai. Ha a tudatalattink képes fájdalmat és szenvedést előidézni, akkor a gondolkodásunk megváltoztatásával képes az ellenkezőjére is.

A Coué módszer szuggesztiós mondatok ismételésén alapszik.

AZ ALAP MONDAT: (melyet, az agykontrollban előszeretettel használunk és szállóigévé vált az “egyre jobban” szlogen is innen származik)

„Minden nappal, minden szempontból egyre jobban és jobban vagyok.”

A mondat lényege a „minden szempontból” kifejezés, mert ez átfogja a testi, lelki és gazdasági állapotunkat is. Egyszóval egész jólétünkért felel.

Ezt a mondatot teljesen monoton hangon és lassan kell elismételnünk minden reggel és este. Akár napközben, ha eszünkbe jut.

Nagyon fontos, hogy a mondatokat ne magunkban ismételgessük, hanem hangosan, vagy ha nincs rá mód, legalább suttogva. Ez azért lényeges, mert a kimondott szavak automatikusan eljutnak a fülünkön keresztül a tudatalattinkhoz. Így nem számít, ha közben gondolataink néha elkalandoznak. Ezt az alap mondatot ne csak addig használjuk, míg állapotunk javulni kezd, hanem azután is, heti rendszerességgel, életünk végéig.

A MÁSODIK ALAP MONDAT

„Elmúlik.”

Ezt a mondatot csak akkor kell alkalmazni, ha testi vagy lelki fájdalmaink vannak. Ne lassan és monotonon mondjuk, hanem gyorsan és élénken. Olyan gyorsan ismételgessük, hogy már érteni se lehessen. Ennek az a lényege, hogy ha lassan mondjuk, a mondatok közötti néhány másodpercnyi szünetben a gondolatink elkalandoznak, és egyből arra gondolunk majd, hogy baj van és fáj valahol, vagy kételkedni kezdünk a szuggesztió hatékonyságában. Ha azonban elég gyorsan beszélünk, eltereljük a figyelmünket. Ha nem érünk el vele sikert, akkor vagy nem mondtuk elég gyorsan vagy elég sokáig.

Coué módszerének egyetlen feltétele a kitartás és a hit.

SZERVGYÓGYÍTÓ MONDATOK

Az alap mondatokon kívül használhatunk a betegségünknek megfelelő mondatokat is.  Ezeket az első alap mondat után ismételjük minden reggel és este, a betegség elmúltáig. Utána se hagyjuk abba teljesen.

Néhány példa:

Szemproblémára: „ A világ csodálatos, és én örömmel nézem ezt a csodát, szeretlek szemem, és köszönöm, hogy nagyszerűen működsz.”

Allergiára: „Erős, kiegyensúlyozott személyiség vagyok, élményeimet pozitív eredménnyel dolgozom fel.”

Asztmára: „Örömmel és szeretettel lélegzem.”

Cukorbajra: „Az élet számomra édes és tökéletes lelki egyensúlyban vagyok.”

Mozgásszervi problémákra: „Örömmel fejezem ki gondolataimat mozgással és cselekvéssel, szeretlek testem.”

Női/Férfi nemi szervek problémáira: „ Büszke vagyok magamra és örömmel élem meg nőiségemet/férfiasságomat.”

Szívproblémákra: „Szeretlek szívem és köszönöm, hogy egész életemben értem dolgozol.”

Vérnyomásproblémákra: „Lelkem egyensúlyban van, magabiztos vagyok és elfogadom mások személyiségét is.”

A felnőtt agykontroll tanfolyamokon, amikor a gyerek tanfolyamokról szoktam mesélni, mindig elmondom, hogy a gyerekek sokkal teheségesebbek a technikák alkalmazásában.

Miért jobbak a gyerekek az agykontrollban, mint a felnőttek?

Mert szárnyal képzeletük és nem kérdőjeleznek meg mindent, mint ahogyan mi, felnőttek tesszük azt. Van hitük és képzelőerejük, ezért gyakran gyorsabban érnek el sikereket, mint a felnőttek!

Share

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *