Talán ismered, sőt már lehet, hogy használtad is az elmetérképet. Az elmetérkép, az egyik leghatékonyabb tanulási technika, amit bárki könnyen elsajátíthat.
A cikkben az elmetérkép gyakorlati készítéséről és használatának előnyeiről tudhatsz meg többet.
Az elmetérkép célja, hogy a tanulnivalókat, ötleteket egy gondolattérkép formájában jelenítjük meg, amit saját magunk készítünk el, a saját asszociációnk (képzettársításaink) alapján, hiszen ez sokkal emlékezetesebb, mintha lineárisan, vagy hagyományos módon próbálnánk feldolgozni az ismereteket.
Lássuk az elmetérkép elkészítésének lépéseit
- Egy központi témát úgy dolgozunk fel, hogy egy lap közepére írjuk a témakör megnevezését, majd különböző ágacskákkal lebontjuk altémákra, és azokat még kisebb ágakra. Az ágakra kulcsszavak kerülnek, olyan kulcsszavak, amelyek a lényeges információt hordozzák.
- Az elmetérkép tehát egy tananyag, vizuális megjelenítése, saját magunk által elkészített struktúra, átlátható rendszerezés.
- Az elrendezést követően színekkel, ábrákkal, formákkal jelöljük egy-egy fontosabb gondolatot a saját asszociációnk alapján.
- Az elmetérkép egyfajta jegyzetelési technika, ahol kulcsszavakat jelenítünk meg, majd ágakra bontjuk, ellenben a hagyományos jegyzet lineáris, max. gondolatjelek strukturálják a szöveget. Oda szinte mindent leírsz, tömény, tömött szöveg, színek, képek, ikonok nélkül. Az elmetérképezés, jegyzetelési technika viszont teljesen más. Ennek során rá vagy kényszerítve, hogy strukturálj, indulj ki a nagy egészből, majd kezdj menni a részletek felé.
- A technikával már muszáj végig gondolnod és kontextusba helyezned az anyagot, majd ezt kibontanod.
- Az asszociációs készség és a kreativitásod is fejlődik, nem is beszélve a jobb és bal agyfélteke összehangolásáról, hiszen ekkor agyunk elemző és képi gondolkodását is egyszerre vesszük igénybe, amikor elmetérképet készítünk
- Ha te magad alkotod meg a kulcsszavakat és a hozzá társítható ikonokat, szimbólumokat, akkor lesz a leghatásosabb a módszer.

Miért érdemes elmetérképet használnod?
- Aktiválod a jobb és a bal agyféltekédet: hiszen a színek az agy jobb oldalával vannak összeköttetésben, míg a szavak a racionális, bal agyféltekéhez kapcsolódnak. Ezért a színek és a szavak kombinációja a leghatékonyabb módja a tanulásnak, miután agyad ekkor kapcsol “zseni üzemmódra”
- Élvezni fogod a tanulást, hiszen teljesen belevonódsz a feladatba, te vagy a megalkotója.
- Jobban átlátod az összefüggéseket, tisztábban látsz a vizuális megjelenítésnek köszönhetően és emellett strukturáltabban vizsgálhatod a “nagy egészt”
- Érdemes tudni az agyféltekék kapcsán, hogy amit a bal agyfélteke megért és feldolgoz, azt a jobb agyfélteke segít elraktározni, hogy később előhívható legyen. Minél több a szín, a kép, a forma és vicces, akár furcsa dolog, annál könnyebb az előhívás.
- Fejlődik a fantáziád, kreativitásod, mindig bízz az első ötleteidben és skicceld a kulcsszavak mellé.
- Az elmetérképpel való tanulás nem ’tanulás-szagú”, vices és játékos, így még élvezni is fogod.
- Egy koncepció szerint, mire felnövünk a gyermek énünk teljesen háttérbe szorul, pedig kb. 70%-ban kellene ez a játékosság a mindennapi életünk során felbukkanó problémák megoldásához.
- Az elmetérkép ráfér egy lapra, mivel eleve kulcsszavakkal dolgozol és természetesen vizuálisan is átlátod az egészet. Látod a nagy egészt, de megtalálod az ágakban a részleteket is, így eleve a fotómemóriád bekapcsol, ezért is sokkal hatékonyabb elmetérképpel tanulni.
- Megtanulod kiszűrni a lényeget. Az elmetérkép készítésének megtanulása azért is szuper hasznos, mert ezáltal rákényszerülsz, hogy megtanulj a lényegre koncentrálni.
- Bármikor bővíthető és kiegészíthető.
- Számos területen használhatod. Az elmetérképet rengeteg területen használhatjuk a hagyományos oktatásban és iskolai tantárgyak esetében, ezenkívül egy meeting-re való felkészülésre vagy egy prezentációra, vizsgafelkészülés előtt, egy üzleti terv elkészítésére, csak te szabod meg a határt magadnak, hogy mire is használod ezt a tanulási technikát. Merj kísérletezni vele különböző területeken és emlékezz: a képi megjelenítés mérföldkövekkel hatékonyabb a memorizálás tekintetében, mint a pusztán szavakkal történő tanulás.
- Fejleszti a fókuszt és a koncentrációs képességet, az agyad is fejlődik, hiszen intenzíven dolgoztatod, mozgatod az elméd és a teljes koncentrált odafigyelést fejleszted magadban, amivel az életben is hatékonyabbá tudsz válni.
- Ha végiggondolod az időbeosztásod megtervezésében is hatalmas szerepet játszhat az elmetérkép használata.
„Az elmetérképezés egy forradalmi gondolkozási mechanizmus, amely, ha elsajátítod, megváltoztatja az életed. Segít az információk feldolgozásában, új ötletek kitalálásában, az elméd erősítésében, a szabadidőd kihasználásában és a munkamódszered fejlesztésében.”
Miben tud neked segíteni az elmetérkép használata?
- Bármilyen tantárgy esetében a tananyag megértésében és feldolgozásában
- Tételek kidolgozásában
- Óra/meeting alatt jegyzetek készítésében
- Összefoglalók elkészítésében
- Vizsgára való felkészülésben
- Prezentációra való felkészülésben
- Brainstorming-ban/ötletelésben
- Nyelvvizsga felkészülésében
- Nyelvtanuláshoz, szókincs fejlesztésében
- Nyelvtanulásban igeidők, nyelvtani szerkezetek megtanulásban
- A napi időbeosztásod megtervezésében
- A szakdolgozat megírásában
- Egy nehéz döntés során: az előnyök és hátrányok feltárásában
- Éves céljaid megtervezésében
Itt találsz néhány elmetérképet készítő szoftvert, ha nagyon digitális vagy:
(bár én a saját kézzel készített elmetérkép híve vagyok, hiszen ekkor jobban megjegyzi elméd az anyagot)
- iMindMap
- Mindmeister
- Mindmup
- Xmind